Seuran päättäjäisiä vietettiin maanantaina aurinkoisissa olosuhteissa Buugilla ja Ampparipesässä

04/18/2023 - 13:48

O2-Jyväskylän päättäjäisiä juhlittiin täydellä sykkeellä maanantaina 17.4.23. Yli 200 Ampparia kerääntyi paikalle juhlistamaan kauden loppua ja kiittämään kaikkia mukana olleita pelaajia ja toimijoita.

Tapahtuma käynnistyi junnujen näytösottelulla valmentajia ja toimiston työntekijöitä vastaan. Illan aikana palkittiin ansioituneita pelaajia ja toimihenkilöitä eri kategorioissa. Palkinnot jaettiin ulkona suuren osallistujamäärän ja hyvän sään vuoksi. Ilta huipentui edustusjoukkueiden Allstars ja juniorijoukkueiden Allstars väliseen otteluun.

Vuoden valmentajana palkittiin Jaakko Saavalainen, joka luotsasi naisten edustusjoukkueen uudistuneeseen, tasolohkottomaan F-liigaan. Jaakon johdolla edustusjoukkueen valmennusryhmä (Juhani Köpsi, Jesse Järvinen, Niina Rinkinen, Tanja Matilainen) sai joukkueen kanssa kurssin käännettyä tuloksellisesti haastavan alkukauden jälkeen ja kausi päättyikin runkosarjan osalta pitkään pisteputkeen.

Vuoden juniorivalmentaja -palkinnolla palkittiin isoon rooliin kauden aikana kasvanut Akseli Oinas. Nollaseiskojen valmennuksessa pitkään mukana ollut Akseli otti esimerkillisesti P16 joukkueen valmennuksesta päävastuun ja kannatteli joukkuetta toisinaan jopa yksinään. 

Vuoden nuorena valmentajana palkittiin Ella Mikkonen, joka on nuoresta iästään huolimatta kerennyt olemaan Ampparien tyttöpelaajien kehittämisessä ratkaisevan tärkeässä roolissa. Päättyneellä kaudella Ella valmensi T16 joukkuetta, jonka kausi meni kaikesta huolimatta verrattain hyvin, vaikka pelaajia ei ollut kuin kymmenisen kappaletta läpi kauden.

Vuoden amppariliigavalmentajina palkittiin Sanni Kinnunen ja Sara Raitanen, jotka valmensivat kypsästi heti ensimmäisenä valmennusvuotena Tikan amppariliigajoukkuetta.

Vuoden amppariliigalaisena palkittiin Hugo Sundell Mankolan 15-16 syntyneiden Amppariliigajoukkueesta. Hugo on ollut ahkera harjoituksissa kävijä, harjoitellut ja pelannut aina hyvällä asenteella, sekä ollut hyvä joukkuekaveri muille pelaajille.  

Vuoden toimihenkilö -palkinnon pokkasi P17 joukkueenjohtaja Ari Miettinen. Arin joukkueenjohtamisesta huokuu vuosien kokemus, josta saa nauttia myös koko seurakehityssektori. Ari muodostaa yhdessä joukkueen rahastonhoitajan Veli-Matti Malisen kanssa yhden seuran kokeneimmista taustavoimista.

Vuoden seura-aktiivina palkittiin Joona Kaski, joka on tottunut aiemmissa palkintogaaloissa pokkaamaan lähinnä valmentamiseen liittyviä meriittejä. Joona on ollut vuosien ajan esimerkki siitä kuinka intohimo roihuaa ja valmentamisen lisäksi voi edistää joukkueen toimintaa myös muilla tavoin. Joona on jo pitkään vastannut useiden seuran joukkueiden sosiaalisesta mediasta vieläpä laadulla, josta muut saavat vain haaveilla. Lisäksi suurin osa tuotetusta tekstistä Ampparisurinoissa, nettisivujen uutisissa, Keskisuomalaisen liitteessä, Palokka-lehdessä ja muissa julkaisuissa on ollut Joonan käsialaa. 

Vuoden tyttöjuniori -palkinnolla palkittiin Kerttu Aro, joka tilkitsi F-liigassa maalinsa yli 83% torjuntavarmuudella. Vielä syyskaudella joukkueen maalivahtipari jakoi vastuunsa suhteellisen tasaisesti, mutta kevätkaudella Kerttu ansaitsi esityksillään joukkueen ykkösmaalivahdin paikan.

Vuoden poikajuniorina palkittiin Inssi-Divarin pistepörssin kakkonen Aatu Knuuti, tehoilla 26+30. Ensimmäisen täyden kauden miesten edustusjoukkueessa pelannut Aatu otti ennakkoluulottomasti joukkueen tuottavimman hyökkääjän roolin. Aatun kauden kruunasi keväällä kutsu U19 maajoukkueen maaotteluihin Puolaan.

Vuoden joukkueena palkittiin kauden aikana voitosta voittoon tahkonnut naisten kakkosjoukkue. Naisten 1. divisioonassa joukkue pelasi 18 ottelua, joista se voitti yhtä lukuunottamatta kaikki. Suomen Cupissa joukkue eteni pikkufinaaliin, jossa se voitti mestaruuden voittamalla AFC Campuksen 8-3 lukemin. 

Vuoden yhteistyökumppanina palkittiin Terveystalo. Terveystalon kanssa yhteistyö on ollut helppoa ja kokemukset heidän palveluistaan ovat olleet positiivisia. Terveystalo on täyttänyt hyvin oman osuutensa pelaajien hoitopolulla.

Päättäjäiset osoittivat jälleen kerran sen, että yhteisössä on voimaa! Oli hieno nähdä Ampparit näin runsaslukuisina paikalla ja päällimmäisenä ajatuksena päättäjäisistä jäi kiitollisuuden tunne kaikkia teitä kohtaan, jotka ovat olleet mukana kaudella 2022-2023. Onnittelut kaikille palkituille ja tsemppiä tulevaan kauteen!