Seuran päättäjäiset pidettiin ajanmukaisesti etänä

05/15/2020 - 16:50

O2-Jyväskylä logo

O2-Jyväskylän päättäjäisiä vietettiin poikkeukellisesti etäyhteydelllä 13.5.2020. Tapojen mukaisesti kustakin joukkueesta palkittiin kolme pelaajaa; MVP (most valuable player), O2-pelaaja ja kehittynein pelaaja. Lisäksi kauden ansioituneimpia pelaajia, valmentajia ja toimihenkilöitä palkittiin kiertopalkinnoilla.

Kausi 2019-2020 oli monellakin tapaa onnistunut Amppareille. Toista vuotta käytössä ollut Ampparipesä on osoittautunut yhteiseksi kotipesäksi, jossa intohimoiset säbääjät kohtaavat päivittäin. Toiminnan laajuudeltaan Ampparit ovat Suomen kärkeä, kun tuoreimmassa pelaajamäärävertailussa Salibandyliitto listasi O2-Jyväskylän kolmanneksi suurimmaksi salibandyseuraksi. Lasten harrastetoiminnassa liikkumisesta ja pelaamisesta nauttii päivittäin satoja lapsia. Nuorten ja aikuisten kilpatoiminnassa suunta kohti huippua jatkui, kun ennätysmäärä (5) juniorijoukkueita pelasi valtakunnallisessa sarjassa. Aikuisten edustusjoukkueet jäivät nousutavoitteistaan muutaman voiton päähän, mutta lähtökohdat nousun tavoitteluun ovat tulevalla kaudella jälleen astetta paremmat. Henkilökohtaisella tasolla entistä useampi Amppari, yhteensä 14, tuli valituksi MAAJOUKKUETIE-toimintaan kauden viimeiselle leirille.

Juuri nyt salibandysta on saatu jo muutaman kuukauden verran vieroitushoitoa, mutta uskokaamme, että pian on aikamme päästä nauttimaan taas yhdessä leikkimisestä hienon lajin parissa! Alta näet listauksen palkituista mahdollisine perusteluineen.

 

Aikuisjoukkueet MVP O2-pelaaja Kehittynein
Naiset 1 Veera Jalkanen Heidi Aukee Anni Oksanen
Naiset 2 Tiia Hattara Merja Nybacka Linda Norrena
Naiset 3 Emmi Laukkarinen Kati Pulkkinen Saara Makkonen
Miehet 1 Henri Tikkanen/Tommi Kauppinen Joel Wenning Markus Manninen
Miehet 2 Ville Selin Tommi Timonen Toni Juonoja
Miehet 3 Aleksi Nivus Kimi Klinga Joonatan Nikkilä
       
Juniorijoukkueet (kilpa) MVP O2-pelaaja Kehittynein
A-pojat Nestori Kuusisto Haataja Juho Hirvonen Juuso
Akatemia miehet Pekka Jääskö Pekka Jääskö Kälkäinen Manu
B-pojat edustus Eero Luokkanen Patrik Salmensaari Julius Kulha
B-pojat kilpa 1 Kasimir Kinnunen Veeti Peltokangas Hannes Tuomaala
B-pojat harraste Lassi Koppelomäki Sasu Mutila Kauko Kinnunen
C1-pojat Arttu Saikkonen

Mikael Rautiainen

Tunnollinen ja esimerkillinen harjoittelija

Arttu Tuominen
C2-pojat edustus Vili Avikainen Samuel Maja Veeti Nieminen
C2-pojat kilpa 1 Juuso Hyvärinen Joonas Pappinen Rony Saajamaa

C2-pojat kilpa2

Daniel Eskelinen Tuomas Viitanen Julius Ruotsalainen
D1-pojat Joona Pirttimäki Lauri Häkkinen Onni Puttonen
D2-pojat valkoinen Veeti Teppo Niko Ojanen Eelis Heino
D2-pojat oranssi Taavi Häkkinen Eero Kinnunen Roope Kellomäki
D2-pojat musta

Totti Koskinen

-Tunnollinen harjoittelija
- Antaa kaikkensa pelissä

Emil Eklund

- Välittää muista
- Hyvä asenne
- Ahkera treenaaja

Eero Ala-Fossi

-Tunnollinen harjoittelija
- Harvoin poissa treeneistä
- Haluaa kehittyä

E1-pojat

Juuso Lehtonen

Juuso on ahkera ja tunnollinen harjoittelija. Juuso on taitava ja tehokas pelaaja, joka omalla toiminnallaan osoittaa hyvää esimerkkiä muille.

Olli Herranen

Olli on joukkueen ahkerimpia treenaajia. Hän on erittäin
pidetty hahmo joukkueessa ja hän kannustaa aina kaikkia. Maalivahtina Olli on
esimerkillinen taistelija ja osoittaa Ampparihenkeä kentällä sekä sen
ulkopuolella

Joa Haaranen

Joan harjoittelu ja pelaamisen taso sekä osaaminen kokivat kauden aikana suurta kehittymistä. Joan suoritustaso ja pelaamisen varmuus oli kevät kaudella jo ihailtavaa katsottavaa.

E2-pojat valkoinen Nooa Purontaka Nemo Hännivirta Veikka Salminen
E2-pojat punainen Akseli Kattilakoski Väinö Manninen Reino Poutiainen
E2-pojat keltainen Onni Halkosalo Joona Kurunmäki Aleksi Kuula
F1-pojat

Atte Loukkola

kehittynyt maalivahtina, isoja "koppeja", sopivasti voitontahtoinen peleissä, pelaa myös kentällä suurella asenteella, reipas ja noheva pelaaja

Niklas Nevalainen

iloinen, ystävällinen ja taitava pelaaja, vanhanaikaiset ja ilmaveivi hallussa, yksi per peli ainakin pitää aina yrittää

Hugo Kainulainen

taidollista ja pelillistä kehitystä

F2-pojat Väinö Tuikka Vili Niemi Alex Arisalo
       
Akatemia naiset

Anni Oksanen

Anni on järkähtämätön puolustaja, joka omalla esimerkillään ja rauhallisuudellaan johti joukkueen puolustuspeliä läpi kauden. B-ikäinen Anni oli joukkueen luottopelaaja, jolla on hieno asenne ja suuri voitontahto. Anni on urheilullinen pelaaja ja tunnollinen harjoittelija, joka on päässyt kokeilemaan kauden aikana siipiään myös naisten edustusjoukkueessa.

Milja Tuomisalo

Milja nostettiin mukaan joukkueeseen B-junioreista jo kauden ensimmäiseen peliin ja hän lunasti paikkansa saman tien. Miljalla on loistava asenne ja hän on tunnollinen harjoittelija. Hän on tavoitteellinen urheilija, joka omaa erinomaisen pelisilmän ja tehokkaan laukauksen. Milja sai kauden aikana myös debyyttinsä naisten edustusjoukkueessa.

Janella Järvinen

D-ikäinen Janella nostettiin B-junioreista mukaan jo kauden ensimmäiseen peliin ja hän nappasi paikkansa joukkueen vakiokokoonpanossa. Janella on tunnollinen harjoittelija ja esimerkillinen joukkuekaveri pelaten kauden aikana C-, B- ja A-junioreissa. Janella on ennakkoluuloton vääntäjä, joka ei hätkähdä pienistä kolhuista. Sinnikkyydellään hän laittaa ahtalle myös pari päätä isommat pelaajat. B-junioreissa kovia tehoja takonut Janella loi hyvällä pelisilmällään ketjukavereilleen paljon paikkoja ja antoi tunnollisella puolustuspelillään joukkueen maalintekijöille vapauden pelata hyökkäysvoittoista peliä.

B-tytöt Kerttu Aro

Henni Lähteenmäki

Sara Ikola
C-tytöt Jenna Pasanen Kiira Katalkin Aada Takanen
D-tytöt Vilma Salminen Etta Asikainen Ida Andreasen

 

Seurapalkinnot Palkittu
Vuoden Amppariliigalainen Topias Koskiahde
Vuoden Amppariliigavalmentaja    Meri Kvick
Vuoden toimihenkilö Sami Joronen
Vuoden seura-aktiivi Heikki Hämäläinen
Vuoden yhteistyökumppani Fincumet
Vuoden nuori valmentaja Kaari Markus
Vuoden juniorivalmentaja Kari Jauhiainen
Vuoden joukkue C2-edustus
Vuoden poikajuniori Väinö Pulkkinen
Vuoden tyttöjuniori Veera-Maria Jalkanen
Vuoden valmentaja Joona Kaski

 

 

Lähetyksestä tehdyn tallenteet voit katsoa seuran YouTube.kanavalta, suoraan tallenteeseen pääset tästä

Onnea kaikille palkinnon saaneille!

O2-Jyväskylä logo

15.05.2020