O2-Jyväskylän uusi hallitus valittiin syyskokouksessa

11/04/2016 - 15:51

”One more year – vielä yksi vuosi.” - näin lausui O2-Jyväskylän pitkäaikainen puheenjohtaja Kari Jauhiainen, kun seuran jäsenistö valitsi syyskokouksessa miehen yksimielisesti jatkamaan tehtävässään. Sama lause tosin on kuultu Jauhiaisen suusta jo arviolta kymmenkunta kertaa.

Ansaitusti liikenimellä Mr. O2 tunnettu Jauhiainen, 40, saa rinnalleen varapuheenjohtajaksi Marko Hyvösen. Seura kiittää ja kumartaa syvään vuosikymmenen varapuheenjohtajana toimineen Jouni Mutkan suuntaan, joka halusi itse jättäytyä pois tehtävästä, muttei pitänyt poissuljettuna paluuta seuran johtotehtäviin tulevaisuudessa.

Seuran hallituksen varsinaisiksi jäseniksi valittiin Jaakko Andersson (vastuualueena olosuhdeasiat), Tommi Rautasalo (vastuualueena kilpatoiminnan kehittäminen), Anne Pakarinen (vastuualueena Amppariliigan kehittäminen), Elina Kylmälahti (vastuualueena harrastetoiminnan kehittäminen), Harri Pirinen (vastuualueina viestinnän ja yhteistyökumppanuuksien kehittäminen) sekä Sirpa Moilanen. Varajäseniksi valittiin Kati Pulkkinen, Ida Mälkönen, Jaakko Juvonen ja Marko Ylennysmäki.

O2-Jyväskylän jäsenmäärä on jatkanut kasvuaan, ja maaginen tuhannen jäsenen raja saattaa rikkoutua jo tämän vuoden puolella. Lähitulevaisuuden suurimmaksi haasteeksi ja samalla tärkeimmäksi tehtäväkseen uusi hallitus nimesi kasvaneen jäsenmäärän aiheuttaman olosuhdeongelman ratkaisemisen. Seuralla, kuten koko Jyväskylän alueen salibandyväellä, on käytössään aivan liian vähän harjoitusvuoroja etenkin täysmittaisissa kaukaloissa. Ongelman ratkaisuja on jo ryhdytty kartoittamaan yhteistyössä naapuriseura Happeen kanssa. O2-Jyväskylän toiminnanjohtaja Jani Saukko ja Happeen kollega Pasi Kotilainen ovatkin jo aloittaneet asian edistämisen yhteistyössä, jotta ensi syksynä Jyväskylän olosuhdetilanne olisi edes hieman nykyistä parempi.