O2JKL/MuurY P15 Valtakunnalliseen sarjaan!

09/03/2021 - 18:06

P15 aloittaa matkansa valtakunnallisessa sarjassa!

P15

O2JKL/MuurY aloittaa lauantaina 4.9. matkansa P15 valtakunnallisessa sarjassa kotiturnauksella. Vastaan asettuvat saman ikäluokan SPV sekä Nibacos/HiPa.

 

Keväällä 2021 järjestettiin tulevaa P15 ikäluokkaa varten try outit tavoitteena muodostaa ikäluokan edustusjoukkue sekä 1-2 kilpajoukkuetta. Try out-tapahtumaan ilmoittautui yhteensä peräti 62 innokasta peluria (57 kenttäpelaajaa ja 5 maalivahtia). Kahden viikon pituinen jakso pidettiin 3. - 14. toukokuuta ja pelaajavalinnat julkistettiin pian sen jälkeen. Edustusjoukkueeseen lopulta valittiin 17 kenttäpelaajaa sekä 2 maalivahtia ja tällä porukalla treenattiin koko läpi koko kesän. Ihan pelkkää harjoittelua kesä ei ollut, muistettiin pitää kesällä myös hieman treenitaukoakin. Joukkueella oli kesän aikana myös yksi yön yli leiri Jämsänkoskella sekä toinen hieman rennompi tapahtuma joukkueen toimihenkilön mökillä. 

Kesällä pelattiin myös muutama harjoitusottelu seuran T21-joukkuetta sekä Jämsän Duoa vastaan. Elokuussa käytiin Tampereella pelaamassa harkkaturnaus Classicia sekä Kooveeta vastaan, ja syyskuussa käytiin Lappeenrannassa kohtaamassa LASB sekä SaiPa ja kotona vielä Koovee kahdesti. Kesän kaikki harjoitusottelut yhtä poikkeusta lukuunottamatta onnistuttiin myös voittamaan. Lisäksi pelattiin syksyn viimeisenä harjoitusotteluna peli seuran P16 kilpajoukkuetta eli vuotta vanhempia poikia vastaan. Hurlumhei-henkinen ottelu päättyi melko selvin lukemin meille. Kesän harjoittelu kantaa siis hedelmää!

Todellinen tason mittaus tapahtuu kuitenkin uudessa P15 Valtakunnallisessa sarjassa, jossa joukkueemme sijoitettiin lohkoon D. Lohko koostuu erityisesti Pohjois-Suomen joukkueista (ilmeisesti mekin olemme pohjoisessa sitten), sarjan joukkueista kolme sijaitsee Oulun seudulla (OLS, OFBC sekä SS Rankat Ankat/Kellon Lyönti -yhdistelmäjoukkue), yksi Kokkolasta (Nibacos/Himangan Pallo -yhdistelmäjoukkue), yksi Seinäjoelta (SPV) ja tietenkin me Jyväskylää edustaen. Kaikki uusia tuttavuuksia ja ensimmäiset kosketukset sarjan muihin joukkueisiin otetaan jo tänä lauantaina. Syyskauden aikana kohdataan kaikki sarjan joukkueet useamman kerran, turnauksia pidetään yhteensä seitsemän, joista kolme on kotiturnauksia. Jatkopelit määräytyvät sitten lohkosijoituksen mukaan eli pelit jatkuvat joko ylemmässä tai alemmassa jatkosarjassa. Pojat asettivat tavoitteeksi pyrkiä ylempään jatkosarjaan, joten sinne siis pyrimme! Vuoden lopulla sitten nähdään mikä sijoitus saavutettiin.

 

O2JKL/MuurY Edustus kaudella 2021-2022:

 

#2 Simo Nieminen

#7 Peetu Kauppinen

#9 Lauri Saksinen

#11 Niko Ojanen

#12 Eero Kinnunen

#14 Pyry Liukkonen (mv)

#16 Aatu Rantanen

#17 Jami Hirvivuori

#20 Niilo Huuhka

#26 Aatu Hiltunen

#29 Juuso Lehtonen

#44 Veeti Teppo

#55 Kalle Saareke

#71 Taavi Häkkinen

#72 Daniel Saari

#77 Sauli Rautio (C)

#80 Theo Hänninen (mv)

#88 Totti Koskinen

#99 Aapo Luoma-aho

03.09.2021