Anna Nuorten Leijonien huikea tarina lahjaksi – tuet Ampparien toimintaa!

12/01/2016 - 15:56

U20 kirja

Huhtikuu 2014. Kovin odotuksin alle 18-vuotiaiden MM-turnaukseen lähtenyt Suomen joukkue katselee puolivälieräottelun jälkeen epäuskoisena tulostaululle. Ruotsi on juuri kaatanut Suomen 10-0.

U20 kirja

Tammikuu 2016. Koko Suomi katselee epäuskoisena tulostaululle. Lähes joukkueen ulkopuolelle jätetty kolmannen polven kiekkolupaus Kasperi Kapanen on juuri niputtanut kaksi Venäjän puolustajaa ja maalivahdin tehden vanhanaikaisella kultaa Suomeen tuoneen maalin. Hanskat ja kypärät lojuvat jäällä koko Suomen tuulettaessa tasavallan presidentin Sauli Niinistön johdolla.

O2-Jyväskylän hallituksen jäsenen ja seuran tiedotusvastaavan Harri Pirisen kirjoittama kirja Nuorten jääkiekon mailmanmestarit 2016 kertoo useita NHL-läpimurtoja tällä kaudella tehneen ikäluokan kasvutarinan. Patrik Laine, Kasperi Kapanen, Jesse Puljujärvi ja Sebastian Aho etunenässä esittivät koko maailmalle suomalaisen jääkiekon murroksen.

Tapaninpäivänä nuorten MM-kisat starttaavat maailman perinteikkäimmässä kiekkokaupungissa, Kanadan Montrealissa. Kirjan avulla voit virittäytyä kisatunnelmaan ja kurkata kulissien taakse katsomaan, mitä menestyminen jääkiekossa – ja joukkuelajeissa ylipäätään – vaatii.

Ostamalla kirjan vaikkapa joululahjaksi koodilla "amppari" tuet samalla O2-Jyväskylän Amppariliigan toimintaa! Kirja on nyt ostettavissa Minerva Kustannus Oy:n verkkokaupasta erikoishintaan. 21,90 euron hinta sisältää postikulut, ja lisäksi jokaisesta koodilla ”amppari” ostetusta kirjasta ohjataan 5 euroa O2-Jyväskylälle. Seuran sisällä olemme päättäneet, että tuotot ohjataan Amppariliigalle.

Oheisesta linkistä pääset Minervan verkkokauppaan suoraan Nuorten jääkiekon maailmanmestarit 2016 -kirjan kohdalle. Valitse ensin tilattavien kirjojen määrä, jonka jälkeen tilauksen vaiheessa 1/3 kirjoita kampanjakoodi-kenttään sana ”amppari”. Näin varmistat itsellesi edullisen hinnan sekä tuet Amppariliigan toimintaa.

 

KIRJASTA SANOTTUA

”Kirjaa lukiessa tunsi elävänsä kisat uudestaan, ja tunteet nousivat vahvasti pintaan. Hienoa, että tällainen kirja hienosta tapahtumasta on tehty – vieläpä laadukkaasti.” Kaapo Kähkönen

”Jos haluaa päästä takaisin siihen samaan iloiseen, positiiviseen ja upeaan fiilikseen, joka kisojen aikana vallitsi, kirjan avulla se onnistuu loistavasti.” Julius Nättinen

”Kylmät väreet tuli kirjaa lukiessa. Kirjassa on tiivistetty joukkueen tarina ja koko prosessi hienosti lihaksi ja vereksi.” Jukka Jalonen

”Oppikirja menestyksekkäästä tiimityöskentelystä parhaimmillaan. Kirjassa asiat kerrotaan niin kuin ne tapahtuivat, rehellisesti ja ilman Lapin lisää.” Vellu Ketola

"Kirja menee monipuolisesti pintaa syvemmälle. Suosittelen lukemaan.” Antti Pennanen

 

LAINAUKSIA KIRJASTA

”Tuntui, kuin olisi ollut unessa koko kisojen ajan. Sitä mietti vaan, että onko tämä tottakaan, kun kaikki tuntui onnistuvan. Kun kemiatkin toimivat, annettiin mennä ja nautittiin vaan. Oli todella mahtava pelata!” Jesse Puljujärvi

”Sen verran voin Puljun kanssa asumisesta kertoa, että huoneesta ulos päästäkseen joutui hyppimään erinäisten kamojen yli. Vaatteita oli missä sattuu ja ipadeja saattoi löytyä vessan lattialta. Loput saa jokainen päätellä itse.” Patrik Laine

”Olimme kuin veljeksiä. Se oli joukkue isolla J:llä. Kaikki puhalsivat yhteen hiileen. Se oli vaan ihan huikea ryhmä: varmasti paras joukkue, jossa olen ikinä pelannut.” Niko Mikkola

”Kun sai laulaa Maamme-laulun finaalin jälkeen yhdessä kotiyleisön kanssa, se oli ihan uskomatonta.” Sebastian Aho

”Rene Fasel näytti, että anna mennä. Muistin odottaa vähän, ja nostin pokaalin kohti kattoa. Oli kyllä huikea fiilis, kun vielä sai joukkueen siihen ympärille, ja perhe ja ystäviä oli katsomossa.” Mikko Rantanen

”Ne ihmiset olivat siellä oikeasti meidän takiamme! Oli unohtumaton kokemus, kun sai nostattaa kannua ja yleisö rupesi huutamaan.” Miro Keskitalo Mäntymäen kansanjuhlasta

”Se, että me voitimme... Me 23 jätkää ja taustaryhmä – meidän takiamme koko maa on juhlinut. Ja että sain tehdä sen maalin... Se on jotakin, mitä en vaan pysty käsittämään. Kylmät väreet menee, kun sitä ajattelee.” Kasperi Kapanen